logo fiński słówka

LEWA REKLAMA SLOWKA.PL

REKLAMA
Ocena:    4 / 5
Liczba głosów:    3
 

Ciekawostki o Finlandii i języki fińskim

* Finowie unikają mówienia „ja”. Zamiast pierwszej osoby wolą używać form bezosobowych. Dlatego zamiast powiedzieć „zrobiłem herbatę”, powiedzą „herbata jest gotowa”.

* W języku fińskim nie ma rozróżnienia na rodzaje. Jest tylko jedna forma trzeciej osoby, nie używa się określeń „ona” i „on”. Sprawia to, że obcokrajowcy często mają problem ze zrozumieniem tego języka.

* W Finlandii językiem urzędowym jest nie tylko język fiński. Mówi się tam również po szwedzku. Na należących do Finlandii Wyspach Alandzkich język fiński jest wręcz niemile widziany!

* Obcokrajowcy znający język fiński tylko z podręczników i literatury mogą mieć problem ze zrozumieniem rodowitych Finów. Wszystko dlatego, że bardzo często posługują się oni językiem potocznym Puhekieli, który znacznie różni się od języka literackiego.

* W języku fińskim jest… osiemnaście przypadków. Choć tak naprawdę nawet rodowici mieszkańcy tego państwa mają problemy z określeniem ich liczby. Waha się ona między piętnaście a dwadzieścia. Najdziwniejszym przypadkiem jest komitatyw oznaczający, że mężczyzna idzie gdzieś nie z żoną, a z… żonami.


Zaproponuj zmianę
REKLAMA
REKLAMA
Fiński kurs podstawowy NOWA EDYCJA (Książka + 2 x CD Audio)   Fiński kurs podstawowy NOWA EDYCJA (Książka + 2 x CD Audio)

Opanuj podstawy języka i zacznij swobodnie rozmawiać!do góry
Copyright 2024 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo